Wszystko, co musisz wiedzieć o testach ADAC

Wraz z nadejściem sezonu zimowego tysiące kierowców zadają sobie pytanie: Jak wybrać najlepsze opony? Producenci wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i z roku na rok powiększają ofertę ogumienia do samochodów osobowych. Odnalezienie się w setkach modeli może przyprawić o zawrót głowy nawet największego pasjonata motoryzacji. Do zakupu opon zimowych warto się odpowiednio przygotować. Najlepszym sposobem jest śledzenie najnowszych rankingów opracowywanych przez ADAC. Czym są testy ADAC i dlaczego powinien je znać każdy kierowca?

ADAC: cele i zakres działania
ADAC, czyli llgemeiner Deutscher Automobil-Club, jest jedną z najbardziej renomowanych organizacji zrzeszających fanów motoryzacji. To największy w Europie i drugi co do wielkości automobil klub na świecie. Według danych z końca 2016 roku należy do niego ponad 20 milionów członków. Powstał w 1903 w Stuttgarcie, a obecnie jego siedziba znajduje się w Monachium. Misją organizacji już od samego początku było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach przez monitorowanie i promowanie transportu cztero- i dwukołowego. Stowarzyszenie systematycznie przeprowadza testy nowych samochodów, hamulców, liczników oraz opon. Próbom poddawane są również akcesoria, m.in. foteliki dziecięce. ADAC organizuje także rajdy samochodowe, prowadzi działania na rzecz wspierania ratownictwa lotniczego na drogach oraz zajmuje się edukacją w zakresie bezpieczeństwa na drogach.

Co to są testy ADAC?
Najważniejszym obszarem funkcjonowania ADAC jest bezpieczeństwo kierowców. Organizacja stale poszukuje rozwiązań zwiększających komfort użytkowników samochodów i motocykli. Stowarzyszenie dysponuje nowoczesną infrastrukturą techniczną umożliwiającą testowanie opon w każdych warunkach drogowych. ADAC co roku prezentuje zestawienie rekomendowanych przez siebie modeli opon zimowych. Rankingi ADAC uznawane są na całym świecie jako wiarygodne i rzetelne źródło informacji. Wyniki są jawne, można je bez problemu znaleźć w prasie czy Internecie. Testy opon zimowych przeprowadzane są zwykle jesienią, by kierowcy mogli zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Testy ADAC – które parametry sprawdzają?
Opony zimowe oceniane są z uwzględnieniem siedmiu kluczowych parametrów. Poszczególne kryteria wpływają na notę końcową w niejednakowym zakresie. Najistotniejsze jest zachowanie ogumienia na mokrej nawierzchni (30% oceny ogólnej). Zaraz po nim pod uwagę brane jest zachowanie opon na nawierzchni ośnieżonej (20% oceny ogólnej). Pozostałe kryteria oceny to: zachowanie na nawierzchni suchej (15%) i oblodzonej (10%), zużycie paliwa (10%), żywotność (10%) oraz stopień emitowanego hałasu i ogólny komfort z jazdy (5%).

Skala ocen ADAC
Każdy z testowanych parametrów otrzymuje notę od 0,5 do 5,5. Na ich podstawie wylicza się ocenę ogólną w skali od jednego do pięciu. Im niższa wartość oceny końcowej, tym wynik jest lepszy. Warto zaznaczyć, że najwyższa ocena (5) jeszcze nigdy nie została przyznana. ADAC zarezerwowało ją dla opon, które dopiero zostaną wyprodukowane – przyjmując, że ich osiągi będą znacznie przewyższały możliwości modeli współczesnych.

Zasady przyznawania rekomendacji
Aby dany model opon mógł otrzymać rekomendację ADAC, musi spełniać określone parametry we wszystkich sprawdzanych kategoriach. Jeśli którykolwiek z nich nie będzie zadowalający, opona nie otrzyma oceny pozytywnej.