Źle dobrane opony do samochodu - dlaczego trzeba na to uważać

 
Prawidłowy dobór opon ma niebagatelny wpływ na nasz codzienny komfort jazdy, a także poczucie bezpieczeństwa. Nie chodzi tutaj tylko o wybór odpowiedniej marki, która spełnia swoje zadania nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, ale także o prawidłowy dobór rozmiaru. Ogumienie musi być kompatybilne z pojazdem - w przeciwnym razie możemy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Co powinniśmy wiedzieć o dobrze opon?
 

Dlaczego źle dobrane opony mogą mieć negatywne skutki?

Wybierając opony od nieznanego producenta, nie wiemy, jak dany model będzie zachowywał się na drodze. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dlatego wybór niezwykle tanich, importowanych z Chin opon może okazać się tylko pozorną oszczędnością. Mimo że opona na pierwszy oka ogumienie tego typu nie różni się przesadnie od topowych, światowych marek, to w testach bezpieczeństwa wypadają one znacznie gorzej. Mniej skutecznie odprowadzają one wodę spod kół, a także wykonane są ze znacznie gorszej mieszanki gumowej. Może to wpływać na żywotność i wytrzymałość opony.
 
Ogumienie powinno być także odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru. Wybór niekompatybilnego kompletu opon może doprowadzić do poważnego uszkodzenia pojazdu lub co gorsza, doprowadzić do wypadku samochodowego. 
 

Jak dobrze dobrać opony do naszego samochodu?

Rozmiar opon możemy sprawdzić na bocznej ściance aktualnie zamontowanego kompletu. Jeśli jest on nieczytelny lub mimo to nie jesteśmy do końca pewni rzetelności rozmiarówki - informację tę możemy uzyskać z instrukcji obsługi pojazdu. Dobrym pomysłem jest także przesłanie zapytania do autoryzowanego serwisu naszej marki lub skorzystanie z porady specjalistów pracujących w renomowanych salonach oponiarskich. 
 
Pamiętajmy także, że opony muszą być dobrze dopasowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Zupełnie inne właściwości jezdne mają opony zimowe i letnie. W przypadku wyboru opon całorocznych musimy  być świadomi, że zakup ten wiąże się z pewnymi kompromisami. Ogumienie wielosezonowe dobrze sprawdza się w miasta i na dobrze utrzymanych drogach krajowych. Niestety tego typu opony są nieskuteczne w górach. 
Stojąc przed wyborem nowego kompletu opon - starajmy się wybierać ogumienie od renomowanych producentów. Pirelli, Continental, Michelin czy Nokian Tyres lub Dębica to zaledwie kilka marek, które od lat cieszą się wysokim uznaniem kierowców i ekspertów. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana opona spełni nasze oczekiwania, warto zasięgnąć opinii innych kierowców. Mogą to być zarówno nasi zaprzyjaźnieni mechanicy, jak i inni klienci prezentujący swoje opinie w internecie. Pamiętajmy, że dobrze dobrane opony znacząco podnoszą nie tylko nasz komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w przypadku wyboru zimowego ogumienia.