Test ADAC opon letnich 205/55 R16 (2021)

ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to największy niemiecki automobilklub. Zrzesza on bowiem ponad 17 milionów członków, będąc drugim co do wielkości automobilklubem na świecie. Historia stowarzyszenia sięga 1903 roku. Przez te wszystkie dekady automobilklub skupiał się na promowaniu bezpiecznego transportu drogowego oraz turystyki. Wiele ekspertów uważa, że jest to jedna z najbardziej wpływowych niemieckich organizacji. 
 
Siłę autorytetu niemieckiego automobilklubu pokazują coroczne testy bezpieczeństwa, obserwowane z zapartym tchem zarówno przez fanów motoryzacji, jak i same koncerny motoryzacyjne. Jednym z nich jest sezonowy ranking opon.
 

Czym są testy ADAC, ranking ADAC - jaka jest skala ocen?

Opony podczas testów bezpieczeństwa ADAC oceniane są w pięciu kategoriach. Najważniejszą z nich jest jazda po mokrej nawierzchni. Odpowiada ona za 40% oceny całkowitej. Ważny jest również styl jazdy po suchej nawierzchni oraz wytrzymałość na zużycie. Te dwa parametry odpowiadają za kolejne 40% oceny - po 20% każdy. Ostatnie dwie kategorie - odpowiedzialne za 10% punktów każdy - to komfort jazdy i wytwarzany hałas oraz zużycie paliwa. 
 
Najwyższą oceną, jaką może uzyskać opona w danej kategorii, to skala 0,6 - 1,5 - czyli ocena bardzo dobra. Ocenę niedostateczną otrzymują opony, które uzyskały ocenę powyżej 4,6. System oceniania jest zbieżny z niemieckim systemem edukacyjnym - niższa liczba oznacza lepszy wynik - odwrotnie niż w naszym kraju.
 

Ranking ADAC Letnich 205/55 R16 (2021)

 W ubiegłorocznych testach ADAC wzięły udział popularne modele opon 205/55 R16. Wśród nich znalazły się modele takich producentów jak Continental, Goodyear, Fulda, Nokian, Pirelli czy Bridgestone. Które opony poradziły sobie najlepiej? Co z mniejszymi markami ogumienia?
 
Żadna z testowanych opon nie osiągnęła oceny bardzo dobrej. Najlepszy wynik osiągnęły modele Continental PremiumContact 6 oraz Semperit Speed-Life 3. Obie te marki zdobyły 2,2 punktów - otrzymując finalnie ocenę dobrą. Oceną dobrą z wynikiem tylko o 0,1 gorszym może pochwalić się Bridgestone Turanza T005.  Zdecydowana większość rankingu zdobyła ocenę "zadowalającą", czyli naszą polską trójkę. Wśród tak ocenionych modeli znalazł się m.in. Goodyear EfficientGrip Performance 2, Hankook Ventus Prime 3 czy Fulda EcoControl HP 2. Spośród badanych modeli najgorzej natomiast wypadła marka King Meiler Sport 1.
 

Samochody z oponami w rozmiarze 205/55 R16

Opony w rozmiarze 205/55 R16 cieszą się w Europie ogromną popularnością. Model ten stosowany jest w wielu modelach dostępnych na naszym rynku. Po ogumienie w tym rozmiarze sięgają producenci przy realizacji Audi A3, Citroena C4, Fiata Bravo, Forda Focusa czy Peugeota 207. Także Skoda, produkując modele z linii Octavia i SuperB chętnie sięga po te opony. W związku z dużą popularnością ogumienia w tym rozmiarze producenci oferują cały wachlarz produktów w różnorakim przedziale cenowym. Wybierając opony, nie warto jednak kierować się ceną, a właśnie niezależnymi testami bezpieczeństwa, takimi jak ADAC.