Kiedy najlepiej kupić opony letnie?

Regularna wymiana opon ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy i naszego poczucia bezpieczeństwa w podróży. Choć w Polsce nie istnieje prawny obowiązek sezonowej wymiany opon, stosowanie ogumienia przystosowanego do temperatur panujących za oknem, pozwala dłużej cieszyć się ich pozytywnymi właściwościami. Wybierając letnie ogumienie, warto zwrócić uwagę nie tylko na opinie na temat danego producenta lub modelu, ale także na to, kiedy i gdzie kupić opony, aby oferta była najbardziej korzystna.
 

Kiedy kupić opony letnie?

Ceny opon letnich zmieniają się na przestrzeni roku bardzo dynamicznie. Wszystko zależy od kilka niezwykle ważnych czynników, takich jak pogoda czy pora roku. Szacuje się, że różnica w cenach ogumienia pomiędzy najtańszym a najdroższym momentem w roku może wynosić nawet do 30%! 
 
Najprościej ujmując - opon letnich najlepiej szukać zaraz przed rozpoczęciem sezonu lub bezpośrednio po nim. Nim nadejdzie szczyt sprzedaży, dystrybutorzy starają się zachęcić klientów korzystnymi zniżkami, aby nie odnotować gwałtownych spadków sprzedaży, gdy większość klientów rezygnuje już z zakupu opon zimowych. Z kolei zaraz po sezonie, w sklepach możemy odnaleźć liczne promocje w związku z wyprzedażą rocznika. Następuje wówczas swego rodzaju czyszczenie magazynu, gdyż firmy potrzebują miejsce i gotówkę na zakup opon zimowych od producentów. Jeśli spojrzymy na kalendarz, to najgorszym momentem na zakup opon letnich jest pierwsze tygodnie nowego roku oraz przełom marca i kwietnia, gdy popyt jest ogromny i dystrybutorzy podbijają ceny. Najlepiej zatem kupować opony na przełomie lutego i marca lub w maju i miesiącach wakacyjnych. 
 

Gdzie kupić opony letnie?

Przede wszystkim warto rozważyć zakup nowych opon od autoryzowanego dystrybutora. Kupując używane ogumienie, nie mamy pojęcia, jak było traktowane przez poprzedniego właściciela. Wybierając nowe opony, nie tylko możemy liczyć na gwarancję, ale także na szereg testów każdej partii opon. Najlepszym miejscem na zakup opon stacjonarnie będą warsztaty wulkanizacyjne lub składy oponiarskie. Największy wybór i najlepszy stosunek ceny do jakości oferują jednak sklepy internetowe. To tam możemy porównać nawet kilka modeli opon jednocześnie oraz zaznajomić się z opinią internautów na ich temat. Takie rozwiązanie pozwala nam wybrać ogumienie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. W ten sposób możemy śledzić także aktualne ceny ogumienia, bez wychodzenia z domu. 
 

O czym warto pamiętać kupując opony letnie?

W wyborze opon letnich powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar dostosowany do modelu naszego auta. Informację tę możemy uzyskać z aktualnej opony lub z instrukcji obsługi pojazdu. Poza tym zwróćmy uwagę na etykietę unijną, informującą o parametrach spalania paliw oraz jakości hamowania na mokrej nawierzchni. Warto zastanowić się także czy szukamy opon klasy premium, średniej czy budżetowych. Gdy już znamy te informacje, najlepiej wybrać opony dostosowane do naszego budżetu o najlepszych opiniach internautów oraz te osiągające najwyższe wyniki w niezależnych testach bezpieczeństwa.