Wymiana opon na letnie - kiedy zaczyna się sezon?

Choć polskie prawo nie nakłada na nas obowiązku sezonowej wymiany opon, to każdej wiosny i jesieni możemy zaobserwować szturm kierowców na warsztaty wulkanizacyjne. Powodów, dla których warto wymieniać opony, jest wiele, jednak zwykle decydują o tym względy bezpieczeństwa. Nim zdecydujemy się na zakup nowych opon letnich, warto odpowiedzieć sobie na parę pytań dotyczących samego ogumienia. Część kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy, ile można zaoszczędzić, decydując się na zakup opon w określonych miesiącach oraz gdzie najlepiej dokonywać zakupu. Co warto wiedzieć oponach letnich? Kiedy zaczyna się sezon?
 

Dlaczego warto wymienić opony na letnie?

Na wymianę opon na letnie warto się zdecydować z co najmniej dwóch względów - chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i ekonomię. Opony letnie są znacznie lepiej przystosowane do jazdy po rozgrzanym asfalcie, zapewniając wyższy komfort i jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, jeśli nie zdecydujemy się na wymianę sezonową wymianę opon, może się okazać, że nasze ogumienie nie przetrwa w najlepszym stanie do następnego sezonu zimowego, w rezultacie narazimy się na dodatkowe koszty. Co prawda polskie prawo nie reguluje obowiązku wymiany opon, ale warto to zrobić zarówno dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, ale także ze względów finansowych. 
 

Kiedy zaczyna się sezon opon letnich?

Przyjmuje się, że opony zimowe na letnie powinniśmy wymienić w momencie, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Z racji tego, że pogoda w Polsce bywa kapryśna, wielu kierowców decyduje się zatem na wymianę ogumienia dopiero na przełomie kwietnia i maja. Z punktu widzenia ekonomicznego, najlepiej zakupić jednak opony już na początku marca i zdecydować się na ich wymiany w okolicach równonocy. Pamiętajmy jednak, że jeśli często podróżujemy po zmroku, samą wymianę warto odwlec w czasie o kolejne 2-3 tygodnie, gdyż nocami nadal mogą pojawić się przymrozki, które letnie opony nie znoszą najlepiej. 
 

Gdzie najlepiej kupić opony letnie?

Decydując się na zakup nowych opon najlepiej skorzystać z dwóch dróg dystrybucji. Możemy wybrać oponę w renomowanym warsztacie oponiarskim w naszym mieście albo zdecydować się na zakup opon przez internet. Z perspektywy ekonomicznej na pewno lepszym rozwiązaniem będzie ten drugi wybór. Pozwoli to nam na porównanie opon oraz wybranie modelu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Ponadto w wielu sklepach internetowych możemy również poczytać opinie innych użytkowników na temat danej opony, a także sprawdzić jej wyniki w testach bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że to właśnie to rozwiązanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.