Test ADAC opon zimowych 205/55 R16 (2020)

ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to niemiecki automobilklub zrzeszający kilkanaście milionów członków. Jest to drugi największy automobilklub na świecie, po amerykańskim AAA. Automobilklub ADAC prowadzi swoją działalność już od niemal 120 lat. Doświadczenie i metodologia zapewniająca obiektywną ocenę sprawiają, że wyniki testów bezpieczeństwa są uznawane i wyczekiwane każdego roku przez milionów miłośników motoryzacji.
 

Testy ADAC - co to jest, skala ocen w rankingu ADAC

Jednym z najważniejszych testów prowadzonych przez ADAC, jest przegląd jakości najpopularniejszych opon letnich i zimowych. W przypadku zimowego ogumienia, opony są badane przede wszystkim pod kątem zachowania na mokrej, ośnieżonej i suchej nawierzchni (kolejno 30%, 20% i 15% oceny końcowej). Pozostałe wskaźniki sprawdzane to zachowanie opony na oblodzonej nawierzchni, jej żywotność, a także zużycie paliwa - te czynniki odpowiadają kolejno za 10% oceny końcowej każdy. Na koniec sprawdzany jest poziom generowanego hałasu, choć odpowiada on zaledwie za 5% oceny końcowej. Specjaliści ADAC przyznają punkty w skali od 0,6 do 5,5. Zgodnie z niemieckim systemem oceniania - odwrotnie niż w Polsce - im niższa nota, tym lepsza. 
 

Ranking ADAC opon zimowych 205/55 R16  (2020)

W teście zimowych opon 205/55 R16 (2020), ocenę dobrą otrzymało aż pięć modeli opon. Najwyżej oceniane zostało ogumienie marki Bridgestone Blizzak LM005, które uzyskało 2,0 punkty. Tuż za nim w rankingu możemy znaleźć opony Michelin Alpin 6. Dobrą ocenę uzyskały także Dunlop Winter Sport 5 czy Maxxis Premitra Snow WP6. Najwięcej opon uzyskało oceny zadowalające, czyli takie między 2,5 a 3,4. Wśród nich znajdziemy m.in. Pirelli Cinturato Winter, Continental WinterContact TS860 czy Goodyear UltraGrip 9+. Najgorzej w rankingu wypadły opony King Meiler Winter Tact WT81 i Tristar Snowpower HP, które uzyskały kolejno 5,4 i 5,5 punktów. 
 

Samochody z oponami w rozmiarze 205/55 R16 

Opony w rozmiarze 205/55 R16 są fabrycznie montowane m.in. w Skodach Octaviach, Toyotach Avensis czy Renualt Laguna. Często są także wykorzystywane przez Audi, które montuje je w modelach A3, A4 i A6. Ogumienie w tym rozmiarze jest niezwykle popularne, niemal wszystkie topowe koncerny produkują opony w tym rozmiarze. Dzięki temu w zależności od potrzeb i budżetu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
 

Popularne modele opon 205/55 R16 H

Jednym z najpopularniejszych modeli opon produkowanych w rozmiarze 205/55 R16 H jest Michelin Alpin 6. Ogumienie to zapewnia długotrwałe osiągi i wysoki poziom bezpieczeństwa w trudnych warunkach atmosferycznych. Opona ta świetnie radzi sobie podczas hamowania na zaśnieżonych i mokrych nawierzchniach. Jest także często polecana przez internautów. Patrząc na ranking ADAC nie sposób nie wspomnieć także o Bridgestone Blizzak LM005. Opony te charakteryzują się jedną z najkrótszych dróg hamowania na zaśnieżonych nawierzchniach. Rowki o zygzakowatym kształcie pozwalają lepiej się wgryzać ogumieniu w śnieg, zapewniając tym samym lepszą przyczepność. Innowacyjna mieszanka gumowa użyta w produkcji zapewnia także ekonomiczną jazdę.