Jak często trzeba wymieniać letnie opony?

Choć z roku na rok, zwłaszcza wśród mieszkańców największych polskich miast, możemy zaobserwować coraz większą popularność opon całorocznych, to nadal miliony kierowców decyduje się na sezonową zmianę opon. Letnie ogumienie zwiększa komfort jazdy podczas wakacyjnych podróży, a regularnie zmieniane opony dłużej zachowują swoje wyjątkowe właściwości.  Czym różnią się opony letnie od zimowych? Kiedy jest najlepszy moment na sezonową wymianę opon? Jaką rolę odgrywa przy tym głębokość bieżnika?
 

Charakterystyka opon letnich

Opony letnie w przeciwieństwie do ich zimowych odpowiedników wykonane są ze znacznie twardszej mieszanki gumowej. Zapewnia ona lepszą żywotność opony w przypadku wysokich temperatur. Gorzej radzą sobie na mrozie - przy minusowych temperaturach twardnieją i mogą kruszeć. Opony letnie charakteryzują się również znacznie prostszą rzeźbą bieżnika, gdyż opona nie musi wgryzać się w śnieg czy błoto pośniegowe. Lamele na oponie służą przede wszystkim do odprowadzania wody, w celu uniknięcia zjawiska aquaplaningu. Poślizg podczas deszczu możemy przydarzyć się nawet najlepszym kierowcom. Odpowiedniej jakości opony letnie pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Prosta rzeźba bieżnika zapewnia odpowiednią przyczepność do jezdni, znacznie poprawiając komfort prowadzenia. 
 

Kiedy zaczyna się sezon na opony letnie?

Ogólnie przyjmuje się, że opony zimowe na letnie powinniśmy zmienić, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 7 stopni Celsjusza. Pogoda w Polsce bywa jednak kapryśna i po ciepłym marcu zdarza się, że na początku kwietnia przychodzi gwałtowne ochłodzenie. Najlepszym pomysłem jest wymiana ogumienia w drugiej połowie kwietnia. Lepiej tydzień lub dwa dłużej przejeździć na oponie zimowej niż zaskoczyć się śnieżną aurą na letnim ogumieniu. Kiedy opony letnie są najtańsze? Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę grosza najlepiej zdecydować się na zakup opon na przełomie lipca i sierpnia - już na przyszły sezon. Najgorszym pomysłem jest natomiast kupowanie opon letnich na początku roku. 
 

Co ile lat powinno się wymieniać opony letnie?

Choć zgodnie z polskim prawem minimalna głębokość bieżnika opony dopuszczonej do ruchu powinna wynosić zaledwie 1,6 mm, to powszechnie przyjmuje się, że w przypadku opon letnich powinniśmy podjąć decyzję o jej wymianie już po osiągnięciu granicy 3 mm. Opony jednak podobnie jak wszystkie inne materiały, z wiekiem tracą swoje właściwości, ulegają starzeniu i jazda na kilkunastoletnich oponach o dobrym bieżniku - może być po prostu niebezpieczna. Przyjmuje się, że okres użytkowania opony nie powinien przekraczać 10 lat, choć wielu specjalistów zajmujących się wymianą opon zaleca wymianę nawet raz na pięć lat. Wszystko zależy od stylu jazdy i ilości pokonanych kilometrów. Opony letnie należy wymieniać, w zależności od jakości opony do 30-80 tysięcy kilometrów.