Jak odróżnić opony letnie od całorocznych?

Choć większość kierowców nadal decyduje się na sezonową wymianę opon, z roku na rok możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie całorocznym ogumieniem. Wszystko z powodu coraz łagodniejszych zim. Skromne opady śniegu sprawiają, że wielu kierowców przestaje widzieć sens w zakupie opon przystosowanych do surowych, mroźnych warunków. Jak odróżnić opony letnie od całorocznych? Na co uważać przy zakupie opon całorocznych?
 

Opony letnie - charakterystyka

Opony letnie mają dwie podstawowe cechy. Przede wszystkim ich bieżnik ma prosty wzór, zapewniający świetną przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni przy wysokich temperaturach. Niewielka ilość rowków sprawia, że opona maksymalnie styka się z powierzchnią, dzięki czemu opony te charakteryzują się niskimi oporami toczenia i lepszą trakcją. Ogumienie letnie produkowane jest z twardej mieszanki gumowej, przez co opony te nie nadają się do jazdy, gdy temperatura za oknem spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się one od maja do końca października. 
 

Opony całoroczne - charakterystyka

Opony całoroczne co prawda nie są idealne, ale nie można im odmówić komfortu użytkowania. Ogumienie to łączy w sobie cechy opon zimowych i letnich sprawiając, że miejski kierowca może zapomnieć o sezonowej wymianie opon. Na wybór opon całorocznych powinni zdecydować się zwłaszcza tzw. niedzielni kierowcy, którzy pokonują mniej niż 10 tysięcy kilometrów rocznie. Decydując się na wybór opony całorocznej, należy pamiętać, że jest to wybór kompromisowy. Jeśli zamierzamy wyruszyć w daleką podróż po mroźnej Skandynawii lub gorącej Turcji - wybierzmy opony dostosowane do warunków pogodowych. Warto zwrócić uwagę także na regularne kontrole bieżnika. Nawet jeśli nie musimy sezonowo zmieniać opon, warto dwa razy w roku sprawdzić głębokość naszego bieżnika. Zgodnie z polskim prawem, do ruchu mogą być dopuszczone wszystkie opony z bieżnikiem o głębokości co najmniej 1,6 mm. W praktyce jednak większość producentów zaleca, aby rozważyć wymianę opon, gdy bieżnika głębokością zbliża się do 3-4 mm. 
 

Jak odróżnić opony letnie od całorocznych?

Oponę letnią od całorocznej zwykle odróżnimy już na pierwszym rzut oka - zwłaszcza w  przypadku ogumienia renomowanych producentów. Mieszanka wykorzystywana przy produkcji opon całorocznych jest bardziej miękka, a rzeźba bieżnika zdecydowanie bardziej przypomina tę spotykaną w oponach zimowych. Często możemy spotkać się także z sytuacją, w której w centralnej części opony, możemy dostrzec nieco złagodzony bieżnik zimowy, a po bokach jego struktura przypomina ten spotykany w ogumieniu letnim. Bez wątpienia takie opony dobrze sprawdzą się na regularnie odśnieżanych miejskich drogach. Opona całoroczna również lepiej się sprawdzi w hamowaniu na śniegu niż jej letni odpowiednik.