Czy warto kupić opony z białym paskiem?

Opony z białym paskiem to rzadki widok na polskich drogach. Choć niegdyś były one marzeniem milionów kierowców na całym świecie, dziś spotykamy je przede wszystkim jako wyposażenia samochodów zabytkowych i luksusowych. Chętnie sięgają po nie także posiadacze jednośladów - zwłaszcza właściciele oldtimerów lub współczesnych cruiserach czy chopperach. Czy warto kupić opony z białym paskiem? 
 
Historia opon whitewall sięga początków I Wojny Światowej. Wówczas ogumienie samochodowe było wytwarzane przy użyciu naturalnej gumy wzbogacanej różnymi substancjami chemicznymi, takimi jak tlenek cyklu, który miał poprawiać właściwości jezdne opon. To właśnie wspomniana substancja nadawała oponom białym kolor. Opony z tlenkiem cynku nie zapewniały jednak trwałości bieżnika, w związku z czym do wierzchniej części ogumienia zaczęto dodawać sadzę. Tak właśnie powstały opony z białym paskiem, które cieszyły się sporą popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym, a dziś stanowią wyposażenie wielu klasycznych i zabytkowych pojazdów. 
 
 Wiele osób zastanawia się, ile kosztują opony z białym paskiem. Prawdę mówiąc, ich ceny nie odbiegają znacznie od klasycznego ogumienia. Są one jednak znacznie trudniej dostępne, gdyż tylko kilku producentów na polskim rynku oponiarskim posiada w swojej ofercie ogumienie tego typu. 
 

Do czego służy biały pas na oponach?

Współcześnie biały pasek na oponie pełni funkcję wyłącznie ozdobną. Świetnie on wygląda na pojazdach retro oraz przykuwa uwagę w przypadku samochodów luksusowych. To doskonały wybór dla pasjonatów, dla który ważny jest każdy centymetr maszyny i zależy im na jak najlepszym efekcie. Czy warto kupić opony z białym paskiem? Jeśli jesteśmy posiadaczami maszyny ze stajni Harley-Davidson lub samochodu w stylu klasycznego Mustanga - nie powinniśmy się zastanawiać - zwłaszcza jeśli bierzemy udział w konkursach klubowych. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że niemal wszystkie opony z białym paskiem przeznaczone są do jazdy letniej. Na szczęście to wówczas odbywa się większość krajowych wystaw pojazdów zabytkowych i klasycznych.
 

Jakie opony z białym paskiem wybrać?

Posiadacze wspomnianego wcześniej Harleya-Davidson - śmiało mogą sięgnąć po opony Dunlop. Wszystko za sprawą współpracy między tymi przedsiębiorstwami od blisko 40 lat. W ofercie Dunlopu znajdziemy wiele modeli z klasycznymi białymi piaskami zarówno w cieńszej, jak i grubszej wersji. Na uwagę zasługuje m.in. D404W, D402 czy Cruisemax. Wśród producentów opon motocyklowych, opony z białym paskiem oferują także marki Metzeler i Vee Rubber. Z kolei wsród kierowców samochód osobowych popularnością cieszą się opony Radar Dimax Classic i Maxxis. 
 
Pamiętajmy, aby przy wyborze opon zwracać uwagę nie tylko na markę, ale także na rozmiar ogumienia. Montaż źle dopasowanych opon może wiązać się nie tylko z uszkodzeniem pojazdu, ale także może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze, w który zagrożone będzie nasze życie i zdrowie.