Jakie opony do Skody Octavia wybrać?

​Wybór nowej opony to decyzja wymagająca rozważenia. Najpierw określ właściwy rozmiar opon do swojego samochodu. W takim razie warto się zastanowić, który model najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ostatnim krokiem jest wybór konkretnej opony spośród wielu obecnych wariantów.

Skoda Octavia - rozmiar opon

Producent samochodów oferuje kilka opcjonalnych rozmiarów opon pasujących do danego modelu. Oprócz zalecanych wymiarów podano również wymaganą prędkość i obciążenie znamionowe. Są to wartości zatwierdzone przez producenta. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo ważne, ponieważ może zapewnić bezpieczeństwo samochodu i maksymalnie wykorzystać jego potencjał, jeżeli wskazuje się na skoda Octavia rozmiar opon. Montaż innych rozmiarów grozi awarią systemów wspomagających kierowcę (takich jak ABS, ESP czy ASR) oraz zmniejszy wykorzystanie przyspieszenia i przyczepności pojazdu. Stosując tak zwane alternatywy, które pozwalają na niewielkie odchylenie od rozmiaru zatwierdzonego przez producenta.

Opony zimowe do Skoda Octavia

Na pierwszy rzut oka wszystkie opony wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości mają różne rodzaje gumy, bieżniki, rozmiary i zastosowania. To jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, odpowiedzialny nie tylko za nasze bezpieczeństwo, ale także za przyjemność z jazdy i zużycie paliwa, jeżeli chodzi o opony zimowe do Skoda Octavia.

Opony letnie do Skoda Octavia

W Polsce opony o współczynniku serwisowym niższym od rekomendacji producenta są karane. Opony o niższym indeksie zmniejszą bezpieczeństwo jazdy, a ryzyko szybkiego zużycia bieżnika wzrośnie. W przypadku kolizji firma ubezpieczeniowa może odmówić odszkodowania, jeśli opony zamontowane w samochodzie nie spełniają wymagań producenta w nakierowaniu na opony letnie do Skoda Octavia. Dozwolony jest jednak model z wyższym indeksem prędkości. Takie rozwiązanie poprawia stabilność pojazdu podczas jazdy na wprost.

Jakie opony do Skody Octavia wybrać?

Oprócz rozróżnienia opon zimowych i letnich, będziemy klasyfikować opony według rozmiaru, szerokości i wysokości, w zależności od rozmiaru i charakteru opony. Istnieją również opony z bieżnikiem symetrycznym i asymetrycznym oraz tak zwane opony kierunkowe z bieżnikiem skierowanym do kierunku jazdy w nakierowaniu na problem jakie opony do Skody Octavia wybrać. Zanim zdecydujemy się na zakup nowej opony, sprawdźmy aktualną sytuację. Metoda polega na zabawie: weź monetę i przesuń ją wzdłuż rowka w bieżniku. Lekkie przechylenie oznacza, że ​​opona nie jest całkowicie zużyta. Brak wzrostu oznacza brak kroku. Jeśli wynosi 3 mm, to powinniśmy poważnie podejść do zakupu nowego sprzętu. Niektórzy twierdzą, że 1,6 mm to absolutne minimum, ale ze względów bezpieczeństwa odradzamy stawianie opony w takim stanie.Nawet jeśli wzór bieżnika jest dobry, nie oznacza to, że opona może pracować w pełni. Podczas oględzin opony musimy dokładnie obejrzeć jej ścianę, a najlepiej przy wymianie opony. Nawet jeśli nie przejdzie, najmniejsze wybrzuszenie lub lekkie pęknięcie całkowicie zdyskwalifikuje gumę. Żaden wulkanizator nie jest w stanie tego naprawić, jeśli taki zabieg zostanie wykonany, mamy pewność, że po kilku kilometrach naprawy opona głośno się rozerwie, powodując dalsze uszkodzenia. Postawmy sobie zatem pytanie jakie opony do Skody Octavia wybrać.