Na co zwrócić uwagę kupując używane opony letnie?

Nie każdy posiadacz samochodu może pozwolić sobie na regularną wymianę opon na nowe. Na szczęście rynek motoryzacyjny w Polsce jest stosunkowo rozwinięty i bez problemu znajdziemy używane opony dobrej jakości. Warto jednak zachować ostrożność, gdyż nietrafiony zakup może zmusić nas do ponownej, szybkiej wymiany ogumienia narażając nas na podwójne koszty. Na co zwrócić uwagę kupując używane opony letnie?
 

Opony letnie - jaka jest ich specyfikacja?

Opony letnie zostały stworzone z myślą o jeździe po suchej i mokrej nawierzchni. Nie nadają się one natomiast do jazdy na śniegu lub oblodzonej nawierzchni. Dlaczego? Letnie ogumienie posiada znacznie prostszy bieżnik, niż ma to miejsce w przypadku opon zimowych, a więc nie wgryzają się tak dobrze w śnieg. Na szczęście specjalny wzór bieżnika ogranicza ryzyko poślizgu podczas ulewnych deszczy. Opony letnie produkowane są z twardej mieszanki, dzięki czemu nie zmniejszają swoich osiągów nawet przy wysokich temperaturach. 
 
Wybierając opony letnie - niezależnie czy decydujemy się na zakup ogumienia nowego czy używanego  - warto zwrócić uwagę na opinie na temat danej marki. Nie ma sensu powielać błędów zakupowych innych kierowców. Ważnym wskaźnikiem dla nas powinny być wyniki niezależnych testów bezpieczeństwa oraz etykieta Unii Europejskiej wskazująca, jak opona zachowuje się podczas hamowania na mokrej nawierzchni oraz jakie ma opory toczenia. Wspomniane opory wpływają znacząco na ekonomikę jazdy.
 

Co jest ważne przy wyborze opon używanych?

Decydując się na opony używane, powinniśmy szczegółowo sprawdzić ich stan techniczny. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na fakt, czy opona nie posiada uszkodzeń zewnętrznych w postaci nacięć czy wybrzuszeń. Następnie przyjrzyjmy się bieżnikowi. Choć polskie prawo dopuszcza do jazdy opony z bieżnikiem o głębokości już 1,6 mm, to w przypadku opon letnich nie ma sensu kupować używanych opon z bieżnikiem mniejszym niż 3 milimetry. W przeciwnym wypadku będziemy dość szybko skazani na ponowną wymianę. Poza tym warto sprawdzić datę produkcji opon, gdyż guma jak każdy materiał ulega procesom starzenia. Szczególnie powinniśmy zachować ostrożność w przypadku, gdy sprzedający niechętnie podchodzi do testów ciśnieniowych. Jest to standardowa procedura i jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia - z pewnością zgodzi się na ich wykonanie. 
 
Zakup odpowiedniej jakości opon jest kluczowy dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Warto zatem poświęcić mu nieco uwagi. Pamiętajmy, że opona jest jedynym elementem samochodu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na podróż wyremontowanymi, asfaltowymi drogami. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zakup opon od renomowanego sprzedawcy. Wówczas nie tylko otrzymamy gwarancję na używane opony, ale także zmniejszymy ryzyko zakupienia wadliwego egzemplarza.