Co to są opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane cenioną są przede wszystkim w branży transportowej, jednak od kilku lat możemy zaobserwować wyraźny trend także w sektorze kierowców samochodów osobowych. Szacuje się, że w naszym kraju nawet co piąta ciężarówka porusza się na ogumieniu tego typu. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż modele te są zwykle znacznie tańsze od opon seryjnych. Czym są opony bieżnikowane? Czy warto rozważyć ich zakup?
 

Czym są opony bieżnikowane?

Bieżnikowane opony oznacza się symbolem „Regroovable”. Oznacza to, że ogumienie to zostało poddane procesowi polegającemu na nałożeniu nowego bieżnika w miejsce zużytego. To właśnie z tego powodu wielu kierowców nazywa bieżnikowane ogumienie regenerowanym. Oczywiście, jest to proceder całkowicie legalny i jego realizacja przebiega zgodnie z rygorystycznymi procedurami. Ponadto po zakończonym procesie regeneracji, ogumienie to przechodzi szereg testów weryfikujących stan opony pod względem bezpieczeństwa i jakości. Największą przewagą opon bieżnikowanych nad ogumieniem używanym jest fakt, że w przypadku tego pierwszego możemy liczyć na gwarancję producenta. Nie musimy się więc martwić, że zakupimy trefne opony, które nie będą spełniały swojej funkcji.
 

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Ogumienie regenerowany to doskonały wybór dla osób, które poszukują tanich i bezpiecznych opon. Zgodnie z najnowszymi danymi, opony bieżnikowane są nawet o 1/3 tańsze od najtańszych nowych opon do samochodów osobowych. Oczywiście - ogumienie regenerowane nie może pochwalić tak dobrymi właściwościami jezdnymi, jak oryginalne opony z segmentu klasy premium. Jest to jedna doskonała alternatywa dla ogumienia z segmentu ekonomicznego. Zwłaszcza w warunkach miejskich opony bieżnikowane sprawdzają się doskonale. Co ciekawe, w przypadku opon do samochodów ciężarowych – mogę być one poddawane regeneracji dwa, a nawet trzy razy. To dlatego tak chętnie z opon tego typu korzystają firmy transportowe. 
 

Opony bieżnikowane zimowe - opinie na ich temat

Na zakup opon bieżnikowanych powinny zdecydować się osoby, które cenią sobie ekonomiczne rozwiązania, a przy tym ważna jest dla nich troska o środowisko. Poddanie opony procesowi regeneracji znacznie mniej obciąża środowisko naturalne oraz pozwala ograniczyć produkcję odpadów. W przypadku ogumienia zimowego musimy uważać jednak na jeden bardzo ważny aspekt. Pamiętajmy, aby wybierać bieżnikowane ogumienie pochodzące tylko od renomowanych producentów. Wybierając opony od takich marek jak Goodyear, Michelin czy Continental możemy być pewni, że ogumienie zapewni nam świetne właściwości jezdne nawet w przypadku, gdy wybierzemy bieżnikowany egzemplarz. Pamiętajmy także, że nawet profesjonalnie zregenerowana opona nie będzie mogła pochwalić się tak świetnymi parametrami, jak oryginał. Jeśli jednak szukamy dobrych opon do codziennej, miejskiej jazdy – opony bieżnikowane to prawdziwy strzał w dziesiątkę.