Jakie opony do Skody Kamiq wybrać?

Szerokość opony podana jest w milimetrach, a średnica wewnętrzna w calach. Ponieważ rozmiar felgi jest podany w calach, nie jest możliwe zmniejszenie tych wartości do jednego systemu. To rozwiązanie jest kompromisem, który pozwala zachować spójność rozmiarów opon i felg. Rozmiar opony (w centymetrach), choć nie jest podany przez producenta, można łatwo obliczyć.

Skoda Kamiq - rozmiar opon

Chociaż dostępne są artykuły i materiały multimedialne, wielu kierowców nadal nie wierzy, że poprawnie odczytują rozmiar opon w swoich samochodach. Obecnie nie ma potrzeby sprawdzania średnicy koła centymetrami, wystarczy przeczytać kilka prostych symboli i dowiedzieć się, jakie są relacje między nimi. Rozmiar opony jest oznaczony cyframi i literami. Alfanumeryczny ciąg umieszczony na boku opony wskazuje kolejno: szerokość, wysokość profilu, średnicę felgi, typ opony, indeks nośności i prędkości. Producent samochodu jest odpowiedzialny za określenie rozmiaru opon. Ta informacja znajduje się po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub na słupku za fotelem kierowcy. Takie zapisy znajdziesz również w instrukcji pojazdu. Rozmiar opony ustalany jest przez producenta na podstawie mocy auta, wagi auta oraz wielu innych parametrów wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę rozmiaru ze względów estetycznych lub chcą zmienić niektóre parametry jazdy. W przypadku samochodów sportowych zwykle pożądane jest optyczne powiększenie koła, czyli powiększenie felgi kosztem zmniejszenia profilu felgi.

Opony zimowe do Skoda Kamiq

Zarówno kalendarz, jak i trawnik są zimą, a producenci opon są prawie gotowi na następny sezon. Każdy z nich przygotował przynajmniej jedną nowość, którą chce się pochwalić. Mówienie o testowaniu jest wciąż zbyt szybkie: nawet najszybszy kierowca nie ma szans przetestować opon letnich.

Opony letnie do Skoda Kamiq

W obecnym klimacie kierowcom trudno jest wybrać odpowiedni moment na wymianę opon letnich. Zasadą przyjętą przez producentów opon jest to, że średnia dzienna temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza jako temperatura graniczna, która zwykle jest oddzielona od stosowania bieżników zimowych. Jeżeli temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 4-6 stopni Celsjusza przez 1-2 tygodnie, pojazd należy wyposażyć w opony letnie. Konstrukcja opon letnich różni się od konstrukcji opon zimowych. Opony letnie są wykonane z mieszanki gumowej i mogą zapewnić lepszą przyczepność w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Opony te mają mniej rowków bocznych, dzięki czemu są wygodniejsze, trwalsze i bezpieczniejsze na suchej i mokrej nawierzchni. Etykiety, które wpływają na najważniejsze parametry opony (takie jak przyczepność na mokrej nawierzchni, poziom hałasu generowanego przez oponę) pomagają w wyborze najlepszej opony letniej. Starannie dobrana opona to odpowiedni rozmiar, a także odpowiednia prędkość i nośność. Eksperci twierdzą, że przy zmianie opon konieczna jest wymiana pozycji.

Jakie opony do Skody Kamiq wybrać?

Istnieją różne teorie na temat tego, jak długo może działać zestaw opon. Eksperci twierdzą, że jeśli nie minęło 10 lat od rozpoczęcia produkcji, bez względu na jego wygląd, można go bezpiecznie umieścić na samochodzie. Według standardów naszego kraju jedynym ograniczeniem jest bieżnik - nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Tutaj zaczynają się zalecenia producenta. Zimą bieżnik bezpieczeństwa przekracza 4 mm, a latem - 3 mm. Im jest mniejszy, tym słabsza przyczepność na asfalcie.

Szukasz opon do Skody Kamiq? Sprawdź te dostępne w sklepie Oponyprofi -> https://www.oponyprofi.pl/opony-do/skoda/kamiq