Opony chińskie - czy warto kupić?

​Minęły już czasy, gdy jedyną alternatywą dla opon renomowanych producentów były modele używane, sprzedawane w komisach. Od kilku lat coraz więcej samochodów w Polsce porusza się na ekonomicznych, chińskich oponach, które bywają naprawdę dobrej jakości. Dziś “Made in China” nie oznacza już wątłej jakości podróbki, a coraz więcej przedsiębiorstw, nie tylko motoryzacyjnych śmiało wchodzi na rynki europejskie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie importowanego z dalekiego wschodu ogumienia? Jakie są popularne chińskie marki opon? Czy mają one szanse w starciu z czołowymi, światowymi producentami?
 

Na co zwrócić uwagę kupując opony chińskie?

Podobno już co trzeci samochód w Polsce jeździ na oponach chińskich producentów. Co prawda opony te nie są wykonane przy pomocy tak zaawansowanych technologii, jak ma to miejsce w przypadku ogumienia marek Continental, Pirelli czy Goodyear, ale mogą stanowić ciekawą alternatywę dla osób, które dotychczas decydowały się na zakup używanych. Wszystkie azjatyckie modele dopuszczone do sprzedaży na terenie naszego kraju, muszą przejść szereg testów, aby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej. Opony te cechują się dość dobrą wytrzymałością, jednak mogą sobie gorzej radzić przy mokrych nawierzchniach i dużych prędkościach. To właśnie dlatego polecane są one raczej osobom, które z samochodu korzystają rzadko i pokonują małe przebiegi. O lepszym ogumieniu również musimy pomyśleć, jeśli posiadamy auto o klasie wyższej niż miejska. 
 

Opony chińskie - gdzie kupić?

Chińskie opony możemy kupić w niemal wszystkich dużych sklepach internetowych oraz w wielu salonach stacjonarnych. Ważne, abyśmy wybierali sprawdzonego sprzedawcę, który na pewno sprzedaje wyłącznie atestowane modele. Jeśli chodzi o opony chińskie, marki, na które warto zwrócić uwagę to Goodride, Zeta, Tigar czy Doofride. W przypadku ogumienia od azjatyckich producentów wybieramy te opony, które cieszą się dobrymi opiniami w internecie, a marka ma dość ugruntowaną pozycję na naszym rynku. Ułatwi nam to ewentualną procedurę reklamacyjną, w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek wady.
 
 Na szczęście chińscy producenci z roku na rok podnoszą jakość swoich produktów, zachowując przy tym korzystną dla konsumenta cenę. Kto wie, być może za kilka lat któryś z chińskich producentów urośnie do takiej rangi, że będzie mógł konkurować z topowymi europejskimi i amerykańskimi producentami, jak ma to miejsce dziś choćby na rynku elektroniki użytkowej? Na razie, w europejskich testach bezpieczeństwa azjatyckie marki nie mają szans w starciu z topowymi modelami Continental, Michelin czy nawet budżetowej Dębicy. Jeśli cenimy sobie wysoki komfort jazdy lub po prostu możemy sobie pozwolić na większy wydatek - warto wybrać opony jednego z czołowych producentów, gwarantujących nam większą niezawodność w każdych warunkach.