Żywotność opon - co to jest i kiedy trzeba wymienić opony?

Choć światowi inżynierowie z dziedziny motoryzacji robią, co mogą, aby wydłużyć żywotność produkowanego ogumienia - prędzej czy później każda opon się zużywa, zresztą jak niemal każdy przedmiot użytkowy. Poruszając się na zużytych oponach, ryzykujemy nie tylko otrzymanie mandatu, ale także narażamy własne życie i zdrowie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto, jazda na zużytych oponach znacznie obniża komfort prowadzenia pojazdu. Kiedy widać zużywanie się opon?
 

Zużycie opon - co widać na pierwszy rzut oka?

Za zużyte opony uważamy ogumienie, którego grubość bieżnika została zdarta poniżej 1,6 milimetra lub takie, które posiada widoczne uszkodzenia fizyczne. Uszkodzenia fizyczne są najłatwiejsze do ustalenia. Mowa tutaj bowiem o wszelkich przecięciach i rozdarciach na powierzchni gumy, a także wszelkiego rodzaju wybrzuszenia i deformacje ogumienia. Warto również pamiętać, że z biegiem lat guma parcieje i nawet jeśli opona wygląda zdrowo, a jej bieżnik jest wystarczająco głęboki - może ona być już niezdatna do jazdy. Przyjmuje się, że nie powinniśmy wykorzystywać opon starszych niż 10 lat, jednak wielu mechaników zaleca wymianę ogumienia już po 5-7 latach.
 
Jeśli chodzi o dopuszczalny stan bieżnika - zgodnie z polską literą prawa do ruchu mogą być dopuszczone pojazdy poruszające się na ogumieniu z bieżnikiem powyżej 1,6 mm. Nie powinniśmy jednak czekać do całkowitego zużycia się opony. W przypadku opon zimowych o zmianie ogumienia powinniśmy myśleć już, gdy poziom bieżnika spadnie poniżej 4 mm - zwłaszcza jeśli mieszkamy na terenach górzystych. W przypadku opon letnich o wymianie opon powinniśmy najpóźniej pomyśleć, gdy bieżnik będzie miał ok. 3 mm. 
 

Nierównomierne zużywanie się opon

Wielu początkujących kierowców zastanawia się, od czego zależy szybsze zużywanie się opon kół przednich. Dzieje się tak bowiem współcześnie większość samochodów osobowych posiada napęd na przednie koła. W związku z tym opony te są znacznie bardziej narażone na zużywanie w wyniku wykonywania manewrów drogowych, przyspieszania czy hamowania. Jest to naturalne zjawisko, które nie powinno nas martwić. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy o nim zapominać. W związku z tym, że przednie opony zużywają się szybciej - wymagają częstszych kontroli. Tyczy się to w szczególności kierowców, którzy na co dzień poruszają się na ogumieniu wielosezonowym. Osoby, które zmieniają opony dwa razy do roku, podczas wymiany z pewnością zostaną poinformowane, gdy okres żywotności naszych opon będzie się zbliżał ku końcowi. Kierowcy poruszający się na oponach całorocznych często o tym zapominają, narażając się na wiele niebezpiecznych wypadków - zwłaszcza zimą, gdy warunki drogowe nie są zbyt sprzyjające.
 
Jeśli chcemy, aby zakupione opony posłużyły nam znacznie dłużej - wybierajmy ogumienie od renomowanych producentów. Dekady doświadczeń, dostęp do najnowszych technologii i niezliczone testy bezpieczeństwa sprawiają, że ogumienie to znaczne przewyższa osiągami tanie opony importowane z krajów Dalekiego Wschodu. Zakup tanich lub używanych opon to często pozorna oszczędność, na której szybko możemy stracić sporo pieniędzy, a nawet własne zdrowie lub życie.