Czym jest zjawisko aquaplaningu?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą zjawisko aquaplaningu. Niemal każdemu z nas zdarzyło się kiedyś wpaść w lekki poślizg – zwłaszcza podczas nagłych ataków zimy, gdy warunki pogodowe “znowu zaskoczyły drogowców”. Co warto wiedzieć na temat akwaplanacji? Czy można się przed nią ustrzec? O czym powinniśmy wiedzieć jako kierowcy?

 

Aquaplaning - co to jest?

Aquaplaning lub także akwaplanacja to nic innego jak zjawisko utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. Ryzyko wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z głębokością kałuż, prędkością pojazdu czy szerokością opon. Akwaplanacja to zjawisko niezwykle niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do wielu groźnych wypadków. 

Zjawisko aquaplaningu może przybierać różne odmiany. Najbardziej niebezpieczny jest aquaplaning poprzeczny, który występuje w trakcie zmiany pasa ruchu lub na zakrętach, gdy koła pojazdu są skręcone. Akwaplanacja wydłużona występuje natomiast podczas jazdy na prostej drodze - może ona wystąpić np. na jednym kole. Wówczas zjawisko to – pod warunkiem, że nie pędzimy z zawrotną prędkością – nie jest szczególnie niebezpieczne, gdyż pozostałe trzy koła nadal zachowują przyczepność. Aquaplaningu wydłużonego nie należy jednak lekceważyć, bo może się zdarzyć tak, że przyczepność stracą wszystkie cztery koła. 

 

Aquaplaning - Jak zapobiec?

Jeśli chcemy uniknąć zjawiska aquaplaningu - w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na zakup dobrej klasy opon. Ogumienie od renomowanych producentów znacznie skuteczniej odprowadza wodę spod kół, dzięki lepiej zaprojektowanemu bieżnikowi. Pamiętajmy także, że ważny jest sam stan techniczny opony. Nawet jeśli będziemy posiadali opony topowej marki, jednak będą one już zużyte - nie zapewnią nam one odpowiedniego bezpieczeństwa. Podobnie, jeśli zamontujemy ogumienie niedopasowane do sezonu. Pamiętajmy, aby z wymianą opon na zimowe nie czekać do pierwszych opadów śniegów. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest trzymanie się zasady, że ogumienie zimowe powinniśmy stosować od października do Wielkanocy. Warto również zadbać stan techniczny samego pojazdu – przede wszystkim zawieszenia i układu kierowniczego.

Jest jeszcze jeden czynnik, który może uchronić nas przed wystąpieniem zjawiska aquaplaningu. Mowa o prędkości. Im szybciej się poruszamy, tym większe ryzyko, że wpadnie w poślizg. To właśnie dlatego, przy każdych zawirowania pogodowych drogówka apeluje o zdjęcie nogi z gazu. W rezultacie być może dojedziemy do celu 15 minut później, ale unikniemy groźnego wypadku, gdzie zagrożone może być nasze życie lub zdrowie. 

Każdy kierowca – zwłaszcza przed sezonem zimowym – powinien się zastanowić czy jego pojazd jest już przygotowany do trudnych warunków atmosferycznych. Dobrej jakości ogumienie i zdrowy rozsądek to najlepsza polisa, w jaką możemy zainwestować, wsiadając za kierownicę.