Dlaczego przyczepność opon jest ważna?

Przyczepność opon pojazdów ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niemal każdego dnia dochodzą nas słuchy o kolejnych wypadkach samochodowych wywołanych przez poślizgi i utratę panowania nad kierownicą. To właśnie dlatego tak duże znacznie ma to, jakimi oponami poruszamy się po drogach. Pamiętajmy, że to właśnie one są jedynym elementem naszego samochodu, który ma stały i bezpośredni kontakt z jezdnią. 
 

Co to jest przyczepność opon?

Najprościej ujmując, chodzi o tarcie zachodzące pomiędzy powierzchnią opony a podłożem. Chodzi o to, aby opona dobrze “kleiła się” do jezdni, zapewniając przy tym komfortową i bezpieczną jazdę. Przyczepność opon uzależniona jest w wielu warunków, między innymi od jakości wykonania opony, wzoru bieżnika, a także typu nawierzchni, czy warunków atmosferycznych. To właśnie dlatego tak ważna jest sezonowa wymiana opon i wykorzystywanie ogumienia certyfikowanego przez instytucje europejskie. Niezależnie czy samochód wykorzystujemy do weekendowych, rodzinnych podróży, czy jedynie do przemieszczania się po mieście - dobrej jakości ogumienie w znacznym stopniu zwiększa przyczepność opony, chroniąc nas przed kolizjami i niebezpiecznymi wypadkami. 
 

Jak oznacza się przyczepność opon?

Każda opona dopuszczona do sprzedaży w Polsce oznakowana jest unijną naklejką, z której możemy wyczytać klasę hamowania na mokrej nawierzchni, a także opory toczenia wpływające na ekonomikę jazdy. Na wspomnianej etykiecie znajdziemy także informacje, czy opona zachowuje swoje właściwości jezdne w warunkach zimowych. Przyczepność opon na mokrych nawierzchniach oznaczana jest w pięciostopniowej skali od A do E. Wybierając opony do naszego samochodu, starajmy wybierać się te modele, które charakteryzują się możliwie najwyższą przyczepnością, gdyż to ona w znacznym stopniu wpływa na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. 
 
Nawet jeśli będzie się to wiązało z nieco wyższym wydatkiem, na bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich nie warto oszczędzać. Tania, importowana opona może dobrze sprawdzać się podczas jazdy na suchej nawierzchni, jednak w starciu ze zmiennym, europejskim klimatem, w niedługim czasie korzystanie z takiego ogumienia może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.
 

Przyczepność opon na mokrej nawierzchni

Przyczepność opon na mokrej nawierzchni ma ogromne znaczenie o każdej porze roku. Wybierając odpowiedniej jakości opony sezonowe, znacząco zmniejszamy ryzyko wypadku na drodze - zwłaszcza zimą, gdy surowe, często zmienne warunki atmosfery dają popalić kierowcom w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że na każdej legalnie sprzedanej oponie w Polsce znajdziemy informacje, jak dane ogumienie zachowuje się podczas hamowania na mokrej nawierzchni.
 
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze i najdroższe ogumienie nie uchroni nas przed wypadkiem, jeśli nie będziemy stosowali się do przepisów ruchu drogowego i nie zachowamy stosownej ostrożności. Wykonując manewry na drodze, zachowajmy zdrowy rozsądek i cieszmy się komfortową jazdą każdego dnia.