Co to jest homologacja opon?

Ogumienie zastosowane w naszym samochodzie może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiego komfortu jazdy, bezpieczeństwa i maksymalnych osiągów. To właśnie dlatego, zwłaszcza w przypadku marek premium, producenci decydują się na montaż tylko homologowanych opon.  
 
Co oznacza homologacja opon? To nic innego jak potwierdzenie, że opona została zaprojektowana do potrzeb naszego modelu. Ogumienie tego typu powstaje w efekcie współpracy największych koncernów samochodowych z producentami opon. Obejmuje on wiele testów i sprawdzianów, mających potwierdzić idealne dopasowanie opony do samochodu w każdej sytuacji.  
 
Rodzaje homologacji
 
Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje homologacji - obowiązkową, techniczną oraz dowolną. Te pierwsze mogą być montowane jedynie w homologowanej marce. Homologacja techniczna nadaje opon szersze zastosowanie - opony te mogą być stosowane we wszystkie pojazdach, spełniających określone przez producenta zasady. Przykładem takiego wymogu może być stosowanie kompletu czterech opon. Homologacja dowolna jest najbardziej uniwersalna. Co prawda producent opon wskazuje markę pojazdu, do której model jest zalecany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w innych pojazdach. Ważne, aby parametry opony były kompatybilne z wymaganiami stawianymi przez producenta samochodu w instrukcji. Bardzo często opony fabrycznie montowane w pojeździe posiadają homologacje do naszego samochodu. 
 

Opony homologowane - dla kogo?

Opony homologowane wykorzystuje się przede wszystkim w samochodach sportowych i modelach marek premium. Jeśli jesteśmy posiadaczami wysokiej klasy auta możliwe, że tylko homologowane opony będą z naszym pojazdem kompatybilne - wówczas nawet jeśli będą one w tym samym rozmiarze, a będzie to opona niehomologowana do naszego modelu - wówczas możemy mieć spore problemy podczas jazdy. Zdarza się także, że część producentów odmawia udzielenia gwarancji, pod pretekstem uszkodzenia samochodu w wyniku zastosowania opon bez homologacji. Opony homologowane mają odrębne oznaczenie na boku.
 

Uszkodzenie jednej opony homologowanej - co zrobić?

W przypadku uszkodzenia jednej z homologowanych opon, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Jeśli producent pojazdu nie narzuca na nas obowiązku stosowania homologowanych opon, możemy wymienić wszystkie cztery opony na tańsze ogumienie, które łatwiej będzie nam później wymieniać. Jeśli jednak producent wskazuje, że tylko homologowane opony mogą być stosowane w eksploatacji, wówczas musi kupić ten konkretny model - na szczęście w takim wypadku wystarczy wymienić jedną z opon.
 
Należy jednak pamiętać, że wszystkie opony, które mamy założone w naszym samochodzie powinny być z jednego kompletu. Wymiana tylko jednej opony na innej może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacjach na drodze jak utrata panowania nad kierownicą. To bardzo niebezpieczny precedens, dlatego, jeśli posiadamy homologowany komplet wysokiej klasy, musimy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia - albo kupujemy jedną kosztowną oponę tego samego modelu, albo tańszy komplet czterech opon.