Zakup opon zimowych - o czym trzeba pamiętać?

Zakup nowych opon to niełatwa sztuka. Jeśli nie jesteśmy zawodowymi kierowcami, a samochód wykorzystujemy jedynie do transportu do pracy czy na zakupy – nowe opony sezonowe mogą nam dobrze służyć przez kilka lat. Z tego powodu warto poświęcić nieco uwagi, na zakup egzemplarza, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby oraz zapewni nam bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych. Klimat w Polsce mamy niezwykle zmienny, dlatego, jeśli zależy nam na jakości – naszym pierwszym wyborem powinny być renomowane marki oponiarskie, które od lat odnoszą międzynarodowe sukcesy.
 

Co trzeba wiedzieć przed zakupem opon zimowych?

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego ważna jest sezonowa wymiana opon. Ogumienie zimowe – w przeciwieństwie do letniego – nie twardnieje tak przy niskich temperaturach i jest elastyczne. Dzięki temu “zimówki” gwarantują nam lepszą trakcję podczas jazdy oraz zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Opony zimowe charakteryzują się także zupełnie inną rzeźbą bieżnika. Mają znacznie więcej rowków, lameli i nacięć, które służą nie tylko odprowadzaniu wody, ale także ich rolą jest wgryzanie się w śnieg i błoto pośniegowe. Dzięki temu możemy cieszyć się komfortową jazdą niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na drodze. 
 
Opony zimowe warto kupować poza sezonem, gdyż są one po prostu tańsze. Nie czekajmy do ostatniej chwili na wymianę opon, gdyż możemy się wówczas narazić na niekończące się kolejki i wulkanizatora, jak i na braki magazynowe w salonach oponiarskich. Pamiętajmy także, że zupełnie innej klasy opon będą potrzebowali kierowcy, którzy na co dzień poruszają się tylko po mieście – w drodze do pracy czy na zakupy, a innej Ci podróżujący między miastami lub mieszkający na wsi. 
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon online?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na opinie na temat sklepu internetowego. Nie brakuje oszustów, którzy oferują “markowe” opony w niezwykle korzystnych cenach. Finalnie możemy stracić środki przeznaczone na ogumienie lub otrzymamy azjatyckie podróbki. Wybór dobrego sklepu z oponami to tak naprawdę połowa sukcesu. W następnym kroku warto zwrócić uwagę na oznaczenia unijne przy oponach. Zawierają one informacje dotyczące klasy opony pod względem oporów toczenia oraz hamowania na mokrej nawierzchni. Oznaczenie to powinna znajdować się przy każdym oferowanym modelu.
 
Poza tym zwróćmy uwagę, czy sklep oferuje nam szeroki wybór produktów. Jeśli jeździmy popularnym modelem samochodu, powinniśmy mieć do wyboru co najmniej kilkanaście modeli ogumienia. Wówczas łatwiej jest nam porównać parametry poszczególnych egzemplarzy i wybrać oponę, która będzie spełniała wszelkie nasze potrzeby. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy dany model nie był testowany przez jeden z topowych automobilklubów. Testy takie jak ADAC czy Auto Bild od lat cieszą się dużym zaufaniem wśród kierowców. Jeśli zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie jazdy, bez wątpienia są to opinie warte uwagi.