Opony zimowe - podstawowe informacje

Wybór opon na zimę to poważna decyzja. Od ogumienia samochodu zależy w ogromnej mierze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Szczególnie w zimowych miesiącach, gdy pogoda nie dopisuje, a warunki na drodze często są trudne, jakość opon i dobranie ich odpowiednio ma olbrzymie znaczenie. Nie ma co eksperymentować i kombinować, istnieją pewne żelazne standardy, zgodnie z którymi najlepiej wybrać opony. Warto poświęcić nieco czasu na rekonesans, upewnić się, że wybrane opony są odpowiednie dla danego modelu samochodu, a także, że posiadają wszystkie koniecznie atesty i spełniają standardy. W przypadku opon na przykład o nieodpowiednich indeksach ryzykujemy bezpieczeństwem, ale też utratą odszkodowania w przypadku kolizji - ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy, jeśli samochód był wyposażony w nieodpowiednie ogumienie.
 
Kiedy i jakie opony na zimę?
Ważne jest by kupić opony nowe - używane mogą mieć skazy, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które mogą zaważyć na jakości ogumienia. Nie trzeba jednak koniecznie kupować nowych opon co roku. Dobrej jakości opony, jeśli będą przechowywane odpowiednio w sezonie letnim, mogą nam służyć nawet przez kilka zim.
A kiedy dokładnie zaczyna się sezon na opony zimowe? Ciężko określić jeden moment w ciągu roku, jako, że klimat w naszym kraju charakteryzuje się tym, że jest bardzo zmienny i nieprzewidywalny. Nie bez powodu zgoła każdego roku popularne jest hasło „zima zaskoczyła drogowców”. Żeby więc nie dać się zaskoczyć, pomyśl o oponach zimowych na długo przed faktyczną zimą, tak aby dać sobie czas na wybór i zakup tych idealnych. Ogumienie samochodu powinno się wymienić na zimowe gdy temperatury na zewnątrz zaczną oscylować w okolicach 7 stopni Celsjusza.
 
Klasy opon
Ogumienie samochodowe dzieli się na trzy klasy. Dotyczy to zarówno opon zimowych, jak i letnich. Znajomość klas i choćby podstawowa wiedza na temat tego do jakiej jazdy najlepiej szukać opon w które klasie pomoże wybrać model najlepiej dobrany do indywidualnych potrzeb.
Klasa ekonomiczna to najniższa klasa. Te opony będą najtańsze, ale też będą się charakteryzowały niższej jakości materiałami i nie będą w nich wykorzystywane najnowsze technologie. Dobre dla kierowców miejskich samochodów o niewielkich przebiegach. Klasa średnia to najszersza grupa opon. Tu łatwiej znaleźć lepszej jakości opony w przystępnych cenach. Polecane kierowcom o umiarkowanym stylu jazdy, jeżdżącym nieco więcej i zarówno w mieście, jak i w terenie. Klasa premium to najwyższej jakości opony. Tu znajdziemy najdroższe modele, ale też te najbardziej zaawansowane technologicznie. To ogumienie dla zaawansowanych kierowców, często jeżdżących w trasie, do bardziej dynamicznej i agresywnej jazdy, oraz samochodami o dużej mocy. 
 
Jakie powinny być opony zimowe?
Wybierając opony nie można kierować się jednak tylko klasą ogumienia. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni rozmiar oraz indeksy: prędkości i nośności. Indeks prędkości do najwyższa prędkość z jaką dane ogumienie pozwoli nam bezpiecznie jechać, a indeks nośności to maksymalne obciążenie, jakie samochód wytrzyma przy maksymalnej prędkości. W książeczce pojazdu zaś, lub w Internecie, znaleźć można informacje, jakiego rozmiaru powinny być opony do danego modelu samochodu. 
W oponach zimowych istotny jest rodzaj bieżnika. Istnieje ich kilka. Opony o bieżniku symetrycznym polecane są przede wszystkim do niewielkich samochodów miejskich. Opony takie są wytrzymałe i ich parametry trakcyjne są słabsze. Popularnym ostatnio wyborem wśród kierowców są opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym, w kształcie litery U lub V. Taki bieżnik zapewnia dobre odprowadzania wody i błota pośniegowego, co jest bardzo istotną cechą. Jeśli zaś szukasz opon zapewniających naprawdę dobrą trakcję na zakrętach, najlepszym wyborem będą opony z bieżnikiem asymetrycznym.
Wiele zależy od tego, gdzie zimą jeździmy. Jeśli poruszasz się głównie po mieście, lepiej zdecydować się na opony zapewniające dobrą przyczepność na mokrej powierzchni. W trasie ważniejsze będzie ograniczenie emitowanego hałasu, warto więc zainwestować w możliwie jak „najcichsze” modele. Warto jednak pamiętać, że gdy jeździ się dużo po nieodśnieżonych drogach lepszym wyborem będą opony o grubszym bieżniku - zapewnią większe bezpieczeństwo, choć emitują nieco więcej hałasu.
Wreszcie należy zwrócić uwagę na etykiety. Etykiety unijne wskazują nam, że dane opony nie tylko spełniają standardy europejskie konieczne do produkcji i sprzedaży ogumienia, ale też wskażą nam jakość opon. Etykiety pomogą nam zorientować się w kilku cechach opon: efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni, a co za tym idzie - długości drogi hamowania, oraz zewnętrznego hałasu toczenia.