Test ADAC opon letnich 225/40 R18 (2020)

​Testy ADAC prowadzone są przez niemiecki automobilklub o tej samej nazwie, zrzeszający ponad 17 milionów członków od wielu lat. Dzięki temu, że okresowe testy ogumienia są realizowane bez udziału producentów, możemy mieć pewność, że wybrane opony nie zostały wyróżnione w związku ze sponsoringiem, a dlatego że oferują naprawdę najwyższą jakość bezpieczeństwa spośród badanych modeli. To właśnie dlatego kierowcy tak chętnie sugerują się wynikami corocznych testów przy wyborze ogumienia dla siebie. Jak wypadł zeszłoroczny test opon letnich?
 

ADAC - co to jest, skala ocen w rankingu ADAC

Test ADAC obejmuje 5 najważniejszych dla ogumienia parametrów. Najważniejszym z nich jest zachowanie na mokrej powierzchni. Wskaźnik ten jest odpowiedzialny aż za 40% ogólnej oceny ogumienia. Następnie badane jest zachowanie na suchej nawierzchni oraz żywotność opon (po 20% noty ogólnej). Na końcu sprawdzany jest poziom generowanego hałasu oraz zużycie paliwa (po 10% noty ogólnej). Zgodnie z niemieckim systemem oceniania - skala wynosi od 1-5, w tym, że to 1 jest oceną najwyższą, a 5 - najgorszą, odwrotnie niż w Polsce. 
 

Ranking ADAC Letnich 225/40 R18 (2020)

W czołówce rankingu wyniki były bardzo wyrównane. Dwa modele Continental PremiumContact 6 i Michelin Pilot Sport 4 zdobyły średnią ocen na poziomie 2,1, a tuż za nimi znalazły się modele Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 i Maxxis Victra Sport 5 z oceną tylko o jedną dziesiątą niższą - 2,2. Wszystkie opony zostały zakwalifikowane jako dobre. Niemal wszystkie pozostałe opony uzyskały oceny w przedziale 2,6 - 3,3 i zostały zakwalifikowane jako zadowalające. W testach ogumienia najgorzej wypadł model Rotalla Setulla S-Pace RU01, który z oceną 3,6 uzyskał ocenę zaledwie dostateczną. 
 

Samochody z oponami w rozmiarze 225/40 R18

18-calowe opony w rozmiarze 225/40 zwykle możemy spotkać w autach średniej wielkości. Wśród modeli europejskich producentów, opony te wykorzystywane są do jazdy w Skodzie Octavia, Superb, Volkswagen Golfie czy BMW serii 1,2 i 3. Również azjatyccy giganci wykorzystuje ten rozmiar opon w swoich pojazdach. Przykładem może być choćby bardzo popularna na naszych drogach Toyota Corolla.
 

Popularne modele opon 225/40 R18

Wybierając ogumienie dla swojego pojazdu, warto wybrać te opony zakwalifikowane do pierwszej czwórki. Choć mogą być one nieco droższe od pozostałych, charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, długą żywotnością i pozwolą czerpać maksymalną przyjemność z jazdy zarówno po mieście, jak i na dłuższych trasach. W ostatnich latach zimy w Polsce są coraz krótsze i łagodniejsze, w związku z tym dłużej możemy jeździć na letnich oponach przystosowanych do mokrych nawierzchni. Warto zainwestować w ogumienie gwarantujące bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym bliskim.