Opony symetryczne - co to jest i kto się powinien nimi zainteresować?

Opony z symetrycznym bieżnikiem są powszechnie stosowane od dziesiątek lat. Współcześnie wraz z popularyzacją opon asymetrycznych i kierunkowych ich znaczenie zostało znacznie zmniejszone, jednak nadal model ten jest powszechnie wykorzystywany przy produkcji miejski samochodów osobowych. 
 
Największą zaletą opon symetrycznych jest fakt, że są one niebywale odporne na zużycie eksploatacyjne. Ze względu na prostą rzeźbę bieżnika, ściera się on w miarę wolno i równomiernie, dzięki czemu nie musimy martwić się często wymianą ogumienie. Ponadto jazda oponami tego typu zapewnia niskie zużycie paliwa oraz cichą i komfortową jazdę na suchych i prostych drogach.
 

Opony symetryczne - oznaczenie

Opony symetryczne nie wymagają specjalnego oznaczenia, ponieważ bieżnik po obu strona ma dokładnie taki sam kształt. Opony symetryczne mogą być montowane w dowolnej konfiguracji. Ten typ opon wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku miejskich aut, na co dzień poruszających się po utwardzonych drogach na niewielkich dystansach.
 
Szczegółowe oznaczenie znajdziemy natomiast na oponach asymetrycznych i kierunkowych. Te pierwsze mają oznaczenia Inside i Outside. Outside, jak sama nazwa wskazuje, oznacza bok opony skierowany na zewnątrz, a Inside do środka. W przypadku opon kierunkowych stosuje się napis Rotation ze strzałką, wskazująca kierunek obrotu opony. Zarówno opony symetryczne, jak i niesymetryczne mogą mieć charakter kierunkowy, dlatego wybierając ogumienie, warto zaznajomić się z jego przeznaczeniem. 
 

Opony symetryczne - montaż

Opony symetryczne w przeciwieństwie do ogumienia asymetrycznego mogą być montowane po dowolnej stronie samochodu, gdyż jak sama nazwa wskazuje - bieżnik po stronie zewnętrznej i wewnętrznej jest zaprojektowany w ten sam sposób. Opony te charakteryzuje dobry współczynnik ceny do jakości, a ponadto wykazują one stosunkowo niskie opory toczenia, dzięki czemu jazda na ogumienie tego typu jest nie tylko ekonomiczna, ale i ekologiczna. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę, czy wybrana opona symetryczna nie jest także kierunkowa. Jeśli tak jest, koniecznie będzie założenie ogumienia w odpowiednim kierunku. 
 
Bieżnik symetryczny jest powszechnie wykorzystywany w motoryzacji od dekad. Jest to najstarszy rodzaj rzeźby bieżnika spotykany w przemyśle oponiarskim. W związku z tym, że opony symetryczne są łatwe w zamontowaniu, a przy tym gwarantują doskonałą stabilność podczas jazdy na wprost - bieżnik ten powszechnie jest stosowany przy produkcji opon letnich. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że choć ogumienie to jest ekonomiczne w użytkowaniu, to nie gwarantuje tak dobrych osiągów, jak opony o asymetrycznej rzeźbie bieżnika. Jeśli zatem posiadamy dużego SUVa lub na co dzień pokonujemy duże trasy - warto rozważyć zakup opon nieco bardziej zaawansowanych technicznie.