Jakie opony do Skody Octavia wybrać?

Istnieją różne szkoły opon. Jedna mówi o osiągniętym limicie kilometrów, druga o latach, a druga o zużyciu bieżnika. Jak to właściwie jest? Jak długo można używać kompletu opon, aby nadal korzystać z jego osiągów bez narażania życia?

Skoda Octavia - rozmiar opon

Najlepiej zacząć od początku, czyli od ustalenia najważniejszych informacji o odpowiednim rozmiarze samochodu. To podstawowa kwestia, ponieważ rozmiar opony determinuje zakres bieżników, które będziemy później dobierać. Ściśle przestrzegaj zaleceń producenta. Każdy pomysł, taki jak zakładanie węższych opon zimą, to mit i nie jest dla Ciebie dobry. Pamiętaj, musisz także dobrać odpowiedni indeks prędkości i nośności na podstawie zaleceń producenta samochodu. Rozmiar opony jest oznaczony serią cyfr i liter na jej boku. W większości przypadków jest to oznaczenie typu 205/55 R16. Pierwsza liczba to szerokość (w milimetrach), druga liczba to procent tej szerokości (w tym przypadku 55% z 205 mm), a trzecia to średnica obręczy (w calach. Opony tego rozmiaru będą montowane na feldze. Litera „R” oznacza, że ​​opona ma budowę radialną.

Opony zimowe do Skoda Octavia

Rynek opon jest obecnie tak rozległy, że trudno jednoznacznie zidentyfikować producenta. Wybór opon sezonowych powinien uwzględniać kilka ważnych parametrów: Klasyfikacja opon polega na podzieleniu opon na trzy podstawowe kategorie. Różnica polega na zastosowanej mieszance, wzorze bieżnika lub zaawansowaniu technologicznym. Kategoria produktu jest przekształcana na wszystkie parametry, takie jak: cena, trwałość, opory toczenia, zużycie paliwa i przyczepność. Zatem chcąc wiedzieć, które opony zimowe kupić, należy wziąć pod uwagę zarówno środki dostępne na zakup opon, jak i osobiste oczekiwania dostosowane do stylu jazdy. Pamiętaj, zawsze używaj czterech identycznych opon zimowych. To najlepsze rozwiązanie. Chociaż nie jest zabronione używanie dwóch różnych bieżników z przodu i z tyłu, należy unikać montażu takich opon na dwóch osiach. Te dwa różne modele różnie reagują w pewnych sytuacjach, co prowadzi do nieprzewidywalnych zachowań samochodu i niebezpiecznych sytuacji. To samo dotyczy opon letnich / całorocznych i zimowych.

Opony letnie do Skoda Octavia

Opony letnie dzielimy na letnie i zimowe. Oczywistym faktem jest to, że opony zimowe będą lepiej zachowywały się w warunkach zimowych, a opony letnie lepiej sprawują się latem. Opony zimowe zużywają się szybciej latem, a opony letnie twardnieją zimą jak skały i brak im przyczepności. Najważniejsze elementy to konstrukcja opon zimowych oraz inny skład mieszanki gumowej niż opony letnie. Właściwości fizyczne i chemiczne tych opon są zasadniczo różne. Ważnym elementem opon zimowych jest również kształt bieżnika. Ważne jest, aby kształt bieżnika opony zapewniał dobre usuwanie błota pośniegowego, który zwykle znajduje się na poboczu drogi. Jest tu sprzeczność, bo gdy opony dobrze jeżdżą po śniegu, słabną, gdy jeżdżą po mokrym asfalcie. Ponieważ wzór bieżnika opon z mokrego asfaltu jest inny. Osiągi tej opony na śniegu są bardzo dobre. To opona, która najlepiej oddaje swoje osiągi w zimowych warunkach bez śniegu. To próba połączenia opon, które dobrze zachowują się na mokrej nawierzchni i trudnych zimowych warunkach. W obliczu rzeczywistości ten typ opony nie pomoże nam w ciężką śnieżną pogodę w Polsce opona może być używana jako opona całoroczna, bo jeśli w Polsce naprawdę będzie śnieg, to poza terenami górskimi nie będzie prawie żadnej akumulacji.

Jakie opony do Skody Octavia wybrać?

W przypadku małych samochodów najlepszym wyborem jest model ze średnim lub ekonomicznym kierunkowym bieżnikiem. Z drugiej strony opony średniej wielkości lub premium, asymetryczne i kierunkowe są najczęściej używane w samochodach ze średniej półki cenowej. Wiele osób chce wiedzieć, jak długo może pracować zestaw opon. Oczywiście mamy nadzieję, że zakupione opony będziemy używać jak najdłużej, aby zminimalizować koszty.